Jump to content

Σχετικά με τον Jailbreak...

Recommended Posts

Καλημερα/καλησπερα,

αρχικα να πω οτι δεν ημουν σιγουρος που να κανω το post οποτε το αφηνω εδω.

Με αφορμη λοιπον τη συζητηση που εγινε χθες στον jailbreak server μταξυ staff και users, θελω να πω την αποψη μου για ορισμενα θεματα του server. Νομιζω πως η εμπειρια μου στο jailbreak κομματι του cs, που ειναι σχεδον 4 χρονια, εχει κατι να προσφερει. Τελος, πριν ξεκινησω, θελω να ΤΟΝΙΣΩ πως αυτη ειναι η αποψη μου, οποιος δεν εχει ορεξη να την ακουσει, ειναι ελευθερος να φυγει. Το post δεν εχει σκοπο να «κραξει» το community, το staff ή γενικοτερα καποιον, απλα θελω να σχολιασω καποια πραγματα.

Θα ξεκινησω με ενα θεμα που φαινεται να μην τελειωνει ποτε. Καλα μαντεψατε, το VIP Nerf. 
Το staff και οι devs εχουν κανει οτι μπορουν για να ειναι balanced το VIP προς τους κανονικους members, αλλα συνεχιζει να υπαρχει μια μονιμη γκρινια πως ειναι σπασμενο.

Εγω θα συμφωνισω με το staff, και θα πω πως το VIP ειναι μια χαρα, ειδικα μετα τα changes, και περαιτερω nerfs θα το κανουν ανουσιο και δεν θα το αγοραζει κανεις. 
Ενας admin (δεν θα αναφερω ονομα για τυπικους λογους) ειπε «ποσο δυσκολο ειναι να σκοτωσεις εναν που πηδαει περα δωθε οταν δεν εχει armour με 100hp;» Συμφωνω πληρως με αυτο που ειπε, γινε καλος, και το game θα ειναι πολυ πιο ευκολο, ΑΛΛΑ οταν ο ΙΔΙΟΣ λεει σε μια συζητηση να δουμε το θεμα σφαιρικα, ολοι ξερουμε πως το 70% των players που παιζουν jb ειναι σχετικά νεοι στο game ή δεν εχουν το ιδιο skill με ατομα που παιζουν καιρο, οποτε αυτοι δεν μπορουν να σκοτωσουν μια μυγα που παει απο τα κελια στο gunroom μεσα σε λιγα δευτερολεπτα. Με λιγα λογια το σωστο nerf για το VIP δεν θα βρεθει ΠΟΤΕ γιατι ο καθενας το βλεπει αλλιως. Ή πρεπει να γινει ενα poll σχετικα με τα changes που μπορουν να γινουν ή η τιμη του VIP να γινει πιο affordable (5€) ετσι ωστε: i) και να εχει παραπανω supporters το community ii) να εχουν παραπανω ατομα VIP ετσι ωστε να μπορουν να κανουν αυτα τα ατομα counter.

Η γνωμη μου σχετικα με το VIP: δεν χρειαζεται καμια αλλαγη. Ειναι απολυτως λογικο αυτοι που πληρωνουν να εχουν ενα μικρο advantage. Αν θες να μπορεις να τους κανεις counter, κανε PRACTICE. Οταν μπαινεις CT το γνωριζεις ο ΙΔΙΟΣ οτι θα εχει rebels, οποτε μην κλαις οτι το VIP ειναι σπασμενο. Εγω το 95% του χρονου μου στον jb τον εχω περασει σαν prisoner, με αποτελεσμα να ξερω πως να παιζω στο guard side. Ειναι ολα θεμα εμπειριας  και εξασκησης. 

Φευγοντας απο το VIP, θελω να σχολιασω κατι αλλο. Εγινε για ενα Massive Jailbreak update post, αλλα τα μονα accepted suggestions ειναι κανα rule. Εχει 2 σελιδες με προτασεις και δεν εχει αξιοποιηθει καμια. 
Καποιος μπορει να πει: «δεν ξες τι ετοιμαζουν απο πισω οποτε μην βιάζεσαι να μιλησεις». Συμφωνω, αλλα μια ενημερωση θα ηταν καλη οτι «εργαζομαστε στα ταδε suggestions αυτη τη στιγμη» για να ξερουμε και εμεις οτι οντως αυτα που ΘΕΛΟΥΜΕ, εφοσον τα προτειναμε, θα μπουν στον server, και θα υπαρχει Hype.

Αυτα for now, ξανατονιζω, δεν εχω στοχο να θηξω απλα ο jailbreak ειναι ενας server για τον οποιο εχω πολυ respect και νοιαζομαι, αλλιως δεν θα καθομουν να γραψω ολα αυτα. Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας. Οποιος εχει σκοπο να με κραξει, go for it

1. Η τιμή των VIP είναι εκεί για λόγους που δεν θα έπρεπε να γνωρίζετε πχ (Δεν ξέρετε πόσα λεφτά έχουν καταναλωθεί μέχρι στιγμής για να παίζετε στους Servers).

2. Όσο αναφορά το Massive Update ναι δεν έχουμε ενημερώσει ακόμα αλλά θα γίνει και αυτό.

Τελος, όπως είχα πει και μέσα στο Server όσοι με ακούσαν για το ότι ο Jailbreak έχει αλλάξει style είναι γιατί εσείς το κάνατε έτσι. Όταν ξεκινάς με Rebel μην περιμένεις να μην χαλάσει ο Server. Αλλά κανείς δεν σκέφτεται ότι όταν κάνεις Rebel χαλάς το παιχνίδι σε έναν νέο user που δεν ξέρει την τύφλα του. Οπότε για μένα δεν φταίει ούτε το VIP ούτε τίποτα εσείς ευθύνεστε για ότι συμβαίνει όσο αναφορά τον Server πάντα. Αν δεν βοηθάτε ο ένας τον άλλον όταν πχ κάποιος δεν ξέρει να κάνει Simon και εσείς αντί να τον βοηθήσετε τον σκοτώνετε μην απορείτε μετά γιατί δεν υπάρχει κόσμος να παίξει ή ότι άλλη δικαιολογία βρείτε για να μας την πείτε.

Θα απαντησω στο 3ο κομματι της απαντησης σου. Οι πρωτες δυο μου απαντηθηκαν, ευχαριστω.

Οσο αφορα το rebel, ολο το σκηνικο ξεκιναει απ’τους VIPs. Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει το Rebel, ακομα και οταν ειμαι guard, αλλα σιγουρα δεν ευθυνονται οι non-vip users για το Rebel, οσο οι VIPS.
Τωρα για τα παιδια που δεν ξερουν να κανουν simon, το προβλημα ειναι δικο τους. Οταν ενας prisoner παιζει με εναν simon που δεν ξερει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ την τυφλα του και μαθαινει την στιγμη που ειναι CT, προφανως θα υπαρχει rebel γιατι οι prisoners ξενερωνουν με εναν simon που κανει του κεφαλιου του. Για να μαθει καποιος καλο simon, καλυτερα ειναι να στρωθει για καποιο χρονικο διαστημα μονο στο T side, και να μαθει πως παει το παιχνιδι, και οταν νομιζει πως ειναι ετοιμος, να ξεκινησει τα simon.

Δεν έχει αλλάξει κανένα style λόγο rebel, το ίδιο όνομα του gamemode χαρακτηρίζει το πως θα παιχτεί το παιχνίδι. Ο κύριος σκοπός είναι το rebel, το να αφαιρείς από τα top maps του server spots δεν είναι λύση, αλλοιώνει το gameplay. Τόσα ωραία days έχουν κάνει suggest οι users που μπορούν να κάνουν τον JB πιο fun to play.Όσο αναφορά τους νέους users όλοι κάποτε δεν ξέραμε, εάν κάτσεις αρκετές ώρες σαν Terrorist ακούγοντας Simon θα μάθεις, ωστόσο κάνοντας Rebel, όταν μετά μπεις σαν Ct μπορείς να καταλάβεις και να ψυχολογήσεις τις κινήσεις τον Terrorist από την στιγμή που έχεις περάσει από την ίδια θεση. Το VIP δεν είναι μεγάλο πρόβλημα είναι αρκετά balanced, απλά θα πρέπει να βρεθούν άλλες λύσεις έτσι ώστε να μειωθεί λίγο το Rebel. π.χ μπορείτε να ανέβασε τις αναλογίες των CT, όταν είναι παραπάνω θα νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια και θα επιλεγούν να μπουν. 🥰

Εγω το ξανα ειπα και το ξαναλεω πως ο Jailbreak πρεπει να γινει πιο ρεαλιστικος.. Εγω πιστευω πως οι Guards-Simon πρεπει να μπαινουν λιγο στον ρολο τους εκτος απο το να σκοτωνουν και να αρχισουν να κανουν Simon με πιο Fun Ways για να περναμε ολοι κομπλε. Οι Guards να μπαινουν κελια οποτε θελουν, το time(321 κανενα) να βγει εντελως και αλλα πραγματα. Γενικα κατι που ειναι λογικο In Real Life να γινει ο Jailbreak. Συγκρινετε Αστυνομικο In Real Life τι μπορει να κανει και τι δεν μπορει με Guard Simon του Jb και καντε τον πιο λογικο με την πραγματικοτητα  αυτη ειναι ο γνωμη μου

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τον artistic σε ότι να ανεβούν οι αναλογίες των ct και ότι δεν μου άρεσε προσωπικά σε έμενα τα teleports που βγήκαν διότι κατά την γνώμη μου χαλάει το gameplay.

Σε αυτό με της αναλογίες είχε γίνει και δεν άρεσε σε κανέναν είχαμε κάνει τόπικ να φύγει απλά σκέψου 8 ct 16 terrorist ακούγεται λογικό με της αναλογίες? πιστεύω να γίνει έτσι 1 ct 3 terrorist 2 ct 6 terrorist 3 ct 8 terrorist 4 ct 10 terrorist 5 ct 13 terorrist(όταν όμως πάνε λιγότερα άτομα απο την αναλογία να αφήνει τον CT 1-2 ROUNDS ακόμα και μετά να τον πετάει αντί να τον βγάζει απευθείας) αν και ακόμη πιστεύω ότι δεν ήταν καλές οι αλλαγές διότι κάποιοι εμπαίναν μόνο σε αυτά τα μαπς γιατί ήταν αυτά που τους άρεσαν.Πιστεύω ότι μπορείτε να καταλάβεται ότι σε όλους δεν αρέσουν όλα τα μαπς αλλά τώρα ότι έγινε έγινε ίσως είναι για το καλύτερο όμως θα δούμε στην συνέχεια(Rebel υπάρχει και θα υπάρχει αναλόγος με τον ct δηλαδή το aim του,τρόπο simon κλπ εγώ όμως πιστεύω ότι αλλαγές έγιναν αλλά πάλι τα ίδια κάνουμε δεν επιρέαζουν τόσο πολυ όπως φαίνεται).

Εγω προτεινω να γινουν polls (η πλειοψηφια κερδιζει) ή να κανουν meeting ορισμενοι staff members με users οι οποιοι εχουν εμπειρια, οχι μονο στο κομματι του jailbreak, αλλα και γενικοτερα στο cs. Να βρεθουν λυσεις οι οποιες επωφελουν και τις δυο ομαδες. Μπορει να ειναι ευκολοστα λογια να το λεω και δυσκολο στην πραξη, αλλα πλεον παιζουμε σπασμενο τηλεφωνο στο forum. Πρεπει να βρεθει λυση η οποια δεν ειναι παρμενη μονο απο το staff αλλα και απο τους users, οι οποιοι αποτελουν το μεγαλυτερο κομματι του community.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι jailbreak ως mod χρειάζεται απλά μια ποικιλία σε πολλά θέματα δηλαδή να  προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε κάτι στα πρότυπα των ξένων server 

Αλλά και πάλι είμαστε σε σχετική καλή κατάσταση. 

Το κύριο πρόβλημα που μαστίζει αυτόν τον server και το κάνει όχι και τόσο ευχάριστο δεν είναι τα days τα rules αλλα τα άτομα που παίζουν. 

Όταν σε έναν server που παίζουμε για τα διασκεδάσουμε και νευριαζουμε χίλιες φορές κάτι πάει λάθος. Όταν πχ 1)ζητάς επίμονα fd όμως πολύ επίμονα ενώ δεν έχεις και ο simon ή οι ct σου έχει εξηγήσει ότι δεν έχεις και συνεχίζεις έχεις κάποιο πρόβλημα τώρα λέω εγώ χωρίς την υπάρξει admin μες τον server. 

2)Το Simon σε map όπως moonjail όταν δεν πας για games και παίζεις λέξεις Simon λέει ή άλλα παιχνίδια αποκρουστικα για τον t όπως Ιράν Ιράκ που έχουν ως κύριο συστατικό το tryhard και οχι την διασκέδαση τι περιμένεις τα μην φας rebel  

3)Vip ωραία σχετικά με αυτό αν είσαι καλός παίχτης δεν θα έχεις τρελό πρόβλημα ως ct αλλά ως t  ο ct να έχει 200 hp και να μην τρωει backstap να έχει να έχει multi και long και να πηγαίνει σαν μυγα πχ clouds και εάν είναι λίγο καλός και ξερει να παίζει κανείς δεν θα βγει ζωντανός από το ump ή θα πάρει το awp

4)Τα άτομα που παίζουν για παράδειγμα combat surf δεν είναι τόσο toxic όπως αυτοί που παίζουν jb πχ όταν είναι 12 φεύγα το βράδυ και τραγουδάς duckys και οι άλλοι πέφτουν να σε φάνε επειδή εβρισες είναι κάπως. 

Εν κατακλείδι τα άτομα φταίνε και εάν φτιαχτεί ένας αλλος καλός server και γίνει ένα καλό promote ο rush το πιο πιθανόν είναι να χάσει αρκετό κόσμο 

Καλημέρα παίδες,

1. Οι αναλογίες δεν αλλάζουν της είχα κάνει εγώ με τον Night και είναι οι ιδανικές.

2. Όσο αναφορά για τις αλλαγές θα το συνηθίσετε έγινε για καλό όχι για κακό όποιος γκρινιάζει και κλαίει απλά δεν θέλει το καλό του Server.

3. Είπα ότι ευθύνεται ο κόσμος πριν δεν εννοούσα οι non - VIP Users μόνο εννοούσα και VIP & Non - VIP γενικά ο κόσμος και εννοείται ότι το Rebel το ξεκινάνε οι VIPs αλλά αυτό δεν λύνεται για αυτό έχουν κάνει τον CT λίγο πιο ανεβασμένο και γενικά λίγο Βalance που δεν υπήρχε.

Τέλος, για το Massive Update θα πω πως ζητήσαμε τις γνώμες ολονών διότι θέλουμε όσο ποιο πολλές ιδέες γίνεται διότι το Update θα αργήσει να μπει οπότε να έχετε χρόνο όλοι να πείτε κάτι. Θα το γράψω και εκεί.

Το Rebel γιατί είναι τόσο μεγάλο θέμα δηλαδή Playstyle είναι και ο σκοπός ολόκληρου του Game δεν είναι να σκωτόσεις τους Guards?Αν θα υπάρξει Rebel στο χέρι τον CT είναι  το teamwork που θα έχουν οι Ct και το πόσο καλά κάνει κάποιος Simon. Anyway εγώ δεν πιστεύω ότι τα secrets είναι το θέμα απλά η πλοιοψηφία τον ct κάνουν τόσο άθλοια Simon και παίρνουν τόση ώρα να τελειώσουν ένα round που βαριούνται και βγαίνουν κάποιοι δηλαδή ας πάρουμε ένα παράδειγμα πρόσφατο όταν έπαιζα Jailbreak μηλάμε 13 λεπτά round ο SIMON! Κοινηγούσε τους Rebels για 3 λεπτά όταν αποφάσισε να κάνει Simon τι έκανε 5 λεπτα λέξεις και επιτόπου αντιδράσεις και 1-2 λεπτά games μέχρι να μείνουν 2 για να παίξουν παππου παππου και αν θυμάμε καλά τα παραπάνω παράπονα τα κάνανε τέτοιου είδους Simons .Τέλος, κανένας δεν κλαίει  την γνώμη μας λέμε και αν δεν θέλαμε το καλό του Community δεν θα ήμασταν εδώ να γράφουμε  "κειμενάκεια"για την βελτείωση του Jailbreak.

Πιστεύω ότι ο server τον τελευταίο καιρό έχει αντί να βελτιωθεί έχει χειροτερέψει. Φταίνε τα άτομα φταίνε τα rules κάνεις με βεβαιότητα δεν ξέρει. Επιτρέψτε μου να θεωρήσω ως περίοδο ακμής του server τον προηγούμενο Φεβρουάριο με Μάρτιο και θα προτείνω να κάνουμε ένα μεγάλο βήμα πίσω (rollback) σε εκείνο τον καιρό. Να αλλάξουμε τα rules όπως τότε τα maps και γενικά όλα εγώ πιστεύω ότι θα πετύχει δεν μπορώ να το ξέρω όμως αυτή είναι η γνώμη μου. Αρκετοί θα συμφωνήσουν άλλοι τόσοι όχι αλλά αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να προτείνω αν δεν σας αρέσει δεν σας εμποδίζει κάνεις  να γράψετε τη γνώμη σας όμως το να μην το κάνετε για εμένα δείχνει αδιαφορία δείχνει αδιαφορία.

Δεν νομίζω πως τα καινούργια άτομα έχουν δουλειά στο ct side όταν ο server έχει 20 άτομα σε μαπς τα οποία είναι φτιαγμένα για rebel εγώ ξεκίνησα να παίζω σαν ct μετά από μισό χρόνο στο jailbreak μπορεί και παραπάνω όταν ο server έχει λίγα άτομα σχεδόν όλοι είναι πρόθυμοι να τους βοηθήσουν μαθαίνοντας τους simon πάντως η λύση σίγουρα δεν είναι  το nerf των maps

εγώ θα σταθώ στο vip κοματι εγώ πιστεύω πως πρέπει να μειωθεί λίγο το vip πχ αντί για το multijummp αντί να κάνει 4 jump να 3  jump επίσης θεωρό ότι ίσως να υπάρχει όριο στο shop δηλαδή να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις  3 φόρες κάνει